SKAŁY

Skałki Niegowonice (40,5 km od nas)

Punkt widokowy w pobliżu Łaz. Leży tuż przy malowniczej drodze do Pilicy i Ogrodzieńca. Tuż u stóp wzniesienia znajduje się spory i bezpłatny parking.

Potężny wapienny ostaniec jest widoczny z drogi i prezentuje się bardzo okazale, o każdej porze roku ma swój urok. Przy ładnej pogodzie można ujrzeć z niego ruiny zamku w Ogrodzieńcu czy Rabsztyna.

 

 BRAMA TWARDOWSKIEGO ( 8,5km. od nas )

Brama Twardowskiego położona jest przy lokalnej drodze ze Złotego Potoku do Siedlca.  Zbudowana jest ze skalistego wapienia , powstałego na dnie ciepłego morza w okresie jury.Przypominająca ostrołukową bramę . Nazwę nawiązują do legendy o czarnoksiężniku Twardowskim kiedy to uciekając przed diabłem ,dosiadł koguta ,odbił się od skały i poszybował na Księżyc(…).

 

Skała Miłości w Mstowie (26,2 km od nas)

Jedna z ciekawszych atrakcji tej miejscowości. To piękny, potężny jurajski ostaniec, wznoszący się pod Górą Szwajcera, nad samą Wartą, niedaleko klasztoru.

Miejscowa legenda o skale mówi o parze kochanków, których związku nie potrafiła zaakceptować matka dziewczyny. Widząc pewnego dnia ich razem w miłosnym objęciu, rzuciła przekleństwo na córkę i jej ukochanego. Zaklęcie zmieniło ich w skałę, a matce na widok tego co uczyniła pękło z żalu serce. 

Skała na Wzgórzu w Trzebniowie ( 7,6km od nas)

Samodzielna skałka  wyrosła z niewielkiego wzgórza, zwieńczona krzyżem w swym najwyższym punkcie, dzięki czemu jest łatwo rozpoznawalna. Stanowi dobry punkt wspinaczkowy dla początkujących, a wszystkim oferuje widoki na okolicę, ponieważ da się wdrapać na nią i bez liny obchodząc ją z drugiej strony. Wejście pod sam krzyż może stanowić większy problem, ale nie jest bardzo trudne.

 

Kacza Skała w Trzebniowie (5,5 km od nas )

Trzebniów to kameralny rejon wspinaczkowy z dwoma ostańcami: Kacza Skała i Skały na Wzgórzu (post wyżej). Skały znajdują się na skraju wsi i widoczne są z drogi. Linie wspinaczkowe poprowadzone są w różnych formacjach, na Skałach na Wzgórzu przeważają połogi, natomiast na Kaczej Skale jest trudne wspinanie w pionach i przewieszeniach. Trudności dróg rozpoczynają się od IV+, a kończą na VI.5. Wszystkie drogi są obite.

 

 

Skała Rzędowa – (29km od nas)

Skała w Bzowie (dzielnica Zawiercia) w województwie śląskim na Wyżynie Częstochowskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wznosi się wśród pól po wschodniej stronie zabudowanego obszaru Bzowa. Jest to ostaniec wierzchowinowy będący jedną z kulminacji Góry Rzędowej. Jej szczyt zwieńczony jest żelaznym krzyżem. Dzięki temu, że znajduje się na wzniesieniu wśród pól uprawnych, z jej wierzchołka roztacza się szeroka panorama widokowa.

JURAJSKIE MANOWCE © copyright 2019