SKAŁY

Skałki Niegowonice (40,5 km od nas)

Punkt widokowy w pobliżu Łaz. Leży tuż przy malowniczej drodze do Pilicy i Ogrodzieńca. Tuż u stóp wzniesienia znajduje się spory i bezpłatny parking.

Potężny wapienny ostaniec jest widoczny z drogi i prezentuje się bardzo okazale, o każdej porze roku ma swój urok. Przy ładnej pogodzie można ujrzeć z niego ruiny zamku w Ogrodzieńcu czy Rabsztyna.

 

Brama Twardowskiego (8,5 km od nas)

Jeden z największych poetów dobry romantyzmu, Zygmunt Krasiński, nazwał ją ”symbolem terenu północnej Jury”. Zresztą po dzisiejszy dzień to miejsce zachwyca, ale i zaciekawia odwiedzających je turystów. Niezwykły skalny ostaniec, przypominający kształtem ostrołukową bramę, znajduje się w rejonie doliny Wiercicy, kilka kilometrów od Złotego Potoku.

Skała Miłości w Mstowie (26,2 km od nas)

Jedna z ciekawszych atrakcji tej miejscowości. To piękny, potężny jurajski ostaniec, wznoszący się pod Górą Szwajcera, nad samą Wartą, niedaleko klasztoru.

Miejscowa legenda o skale mówi o parze kochanków, których związku nie potrafiła zaakceptować matka dziewczyny. Widząc pewnego dnia ich razem w miłosnym objęciu, rzuciła przekleństwo na córkę i jej ukochanego. Zaklęcie zmieniło ich w skałę, a matce na widok tego co uczyniła pękło z żalu serce.

JURAJSKIE MANOWCE © copyright 2019